Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Zaostrené na spálňu obrázok 1
Zaostrené na spálňu

Interiéry intímnych zón domácností pôsobia čoraz viac sofistikovane. Sú dobre premysleným, zorganizovaným a fungujúcim celkom, ktorý poskytuje možnosť uvoľnenia a regenerácie.

Pri zariaďovaní spálne je dôležité dispozičné riešenie. S ohľadom na pokojný spánok by tieto miestnosti nemali byť orientované smerom k frekventovaným komunikáciám alebo k miestam, ktoré sú zdrojom hluku či zápachu. Podstatná je aj orientácia na svetové strany. Ak sa rozhodnete pre východnú stranu, počítajte s tým, že vám do spálne budú prenikať slnečné lúče už včasne ráno. Ak chcete dosiahnuť opačný efekt, intímnu zónu domu či bytu orientujte na sever. Optimálne rozmery spálne majú byť také, ktoré prirodzene umožňujú umiestnenie jej základného vybavenia. Obvyklým zariadením oddychovej a relaxačnej časti domácnosti sú postele, nočné stolíky a úložné priestory. Pri plánovaní dispozičného riešenia  počítajte s minimálnymi rozmermi dvoj lôžka 160 cm x 210 cm a s pohodlným priechodom medzi nábytkom, prípadne stenami - v šírke okolo osemdesiat centimetrov. Ak váš interiér disponuje veľkorysými priestormi, o to účelnejšie a efektívnejšie môžete plánovať aj úložné priestory, ktoré z praktického hľadiska sú v tejto časti domácnosti výhodou.

Zázemie
Ak je pre vás dôležitý pocit istoty, posteľ oprite čelom k stene, čím pocit zázemia v intímnej zóne interiéru poľahky vytvoríte. Výšku záhlavia alebo čela postele vyberajte v limite od 35 do 40 centimetrov nad posteľou. Týmto prvkom si spálňu nielen zútulníte, ale ochránite stenu aj pred znečistením a opotrebovaním. Medzi posteľou a súbežnou stenou si nechajte dostatočný voľný priestor. Ak bude široký aspoň sedemdesiat centimetrov, nebudete sa udierať do nôh pri prechode alebo pri manipulácií s lôžkovinami. Pre zachovanie optimálnej tepelnej pohody posteľ neumiestňujte k oknu, ani k vykurovaciemu telesu. Takéto dispozičné riešenie vás ochráni aj pred prípadným prievanom a jeho neblahými následkami na organizmus počas spánku. Moderné poznatky súčasnosti preferujú takzvaný aktívny spánok. Jedná sa o používanie postelí, matracov a lôžkovín, pri ktorých sa nepoškodzuje chrbtica, kĺby, ani vnútorné orgány. Výrobky zabezpečia maximálny komfort počas relaxácie i spánku. Optimálne rozmery lôžka k pohodlnému spánku pre jednu osobu sú udávané v rozmeroch 90 centimetrov - šírka a 200 centimetrov alebo viac - dĺžka. Dostatočne veľké a kvalitné lôžko je dôležité najmä zo zdravotného hľadiska, nakoľko umožní regeneráciu tela v komfortnej polohe.

Zaostrené na spálňu obrázok 2

Pohodlie
Pri výbere postelí, okrem vzhľadových kritérií, je zo zdravotného hľadiska dôležité dbať na parametre kvality výrobku a na jeho údržbu. Matrac zodpovedá za správne uvoľnenie organizmu v spánku v prirodzenej polohe. Odporúčaným kvalitatívnym podmienkam vyhovujú anatomické a ortopedické matrace. Známe sú aj takzvané sendvičové matrace, ktorých základ tvorí buď prírodná pena - napríklad z kaučukového mlieka, alebo umelá pena - zo syntetických materiálov. Na trhu sú k dispozícii aj špeciálne elastické peny, ktoré sa tvarovo dobre prispôsobujú ľudskému telu, nakoľko sú flexibilné. Pokrokoví výrobcovia moderných polyuretánových výplní matracov deklarujú ich unikátne schopnosti, akými sú antibakteriálne, antistatické a termoregulačné vlastnosti. Moderné pružinové matrace sú klasifikované ako vhodné podložky pre dobrý spánok najmä zo zdravotného hľadiska. Ich jadro tvoria pružiny, ktoré sa ukladajú do taštičiek z netkanej textílie, vďaka čomu sú nielen pružné, ale aj trvácne.

FOTO: DESIGN HOUSE

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk