Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Voňavý zázrak obrázok 1
Voňavý zázrak

Viete, aké poklady sú ukryté v koreničkách? Koreniny vylepšujú nielen chuť jedlám, ale aj zdravie – nie náhodou sa nazývajú aj liečivými zázrakmi.  

Čím by boli medovníky alebo čínska kuchyňa bez anízu? Jeho vôňa očarí aj pri pití anízovky či rakije. Štipka anízu zázračne vylepší chuť pudingom, mliečnym nápojom, sladkým ryžovým pokrmom, nákypom a bábovkám. Ráno si aníz môžete pridať aj do jogurtu s müsli - budete prekvapení novou sviežou arómou, ktorá z vás odplaví únavu. Po jedle okorenenom anízom telo nebudú moriť podráždené črevá, ani spomalené trávenie. Ak sa hrozíte zápachu z úst, rozžujte trochu anízu. Pri kŕčoch alebo kašli pomôže lahodný anízový čaj.

Príjemná aróma
Čili sa kamaráti s mexickou, čínskou a indickou kuchyňou. Ochutiť ním môžete guláš, držkovú polievku a množstvo zeleninových jedál. Čili obsahuje kapsaicín, ktorý likviduje rakovinové bunky, zahreje, odplaví hlieny z dýchacích ciest a podporí trávenie. Pri varení je najlepšie kombinovateľný s oreganom a cesnakom. Ďumbier - teda zázvore, charakterizuje teplá, sladká aróma a štipľavá chuť. Smelo po ňom siahnite, ak varíte zeleninové pokrmy, kura, ryby a polievky. Zázvor sa považuje za afrodiziakum, pomáha aj pri ranných tehotenských nevoľnostiach a pri cestovnej nevoľnosti. Potláča nadúvanie, prospieva tráveniu, navracia chuť do jedla a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Pri chrípke si navarte zázvorový čaj, ktorý vás nielen zahreje, ale uvoľní aj upchatý nos a odstráni bolesť hlavy. Ak si z tela chcete vyhnať toxíny, pripravte si koreninový nápoj - zalejte lyžičku nastrúhaného ďumbiera vriacou vodou, po chvíli pridajte šťavu z citróna a med.

Voňavý zázrak obrázok 2

Úžasná chuť
Ak s niekým vo vašom okolí „šijú všetci čerti“, ochuťte mu rozmarínom hrachovú alebo špenátovú polievku, karfiol, tekvicu, lososa, divinu, kačicu, králika, jahňacinu, bravčovinu alebo šaláty. Na dve porcie postačí jedna malá lyžička. Keď grilujete mäso, prihoďte na tlejúce uhlíky rozmarínovú vetvičku - jej silice zneškodnia rakovinotvorné látky, ktoré môžu vznikať z odkvapkávajúceho tuku, ktorý sa spaľuje v pahrebe. Ak pridáte rozmarín k vareným zemiakom, získate nielen lepšie trávenie, ale aj pozoruhodnú príchuť. Rozmarín odstraňuje únavu, bolesti hlavy, zlepšuje pamäť a zvyšuje krvný tlak. Alebo skúste šafran - účinkuje ako analgetikum, zmierňuje menštruačné bolesti a ťažkosti pri prechode. Korenie môžete dostať buď vo forme celých sušených blizien alebo mletý. Šafran sfarbí ryžu, polievku či omáčku krásne dožlta, do jedla sa vkladá krátko pred dovarením.  

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk