Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Čas na relax obrázok 1
Čas na relax

Káva je efektným prostriedkom nielen na rýchle občerstvenie, ale aj na načerpanie síl a povzbudenie. Dobré je, ak si aj v zhone súčasnosti a v rýchlosti dvadsiateho prvého storočia dokážete spraviť čas na romantické posedenie pri šálke lahodnej kávy.

Káva je predmetom diskusií labužníkov, inšpiruje vnemy konzumenta, vie uspokojiť chuťou aj vôňou. Ľudským zmyslom poskytuje očarujúci pôžitok a navyše, vytvára nenapodobiteľnú atmosféru pohody a dobrej nálady. Ročne sa na všetkých plantážach sveta vyprodukuje okolo šesť miliónov ton kávy - nespočetné množstvo rozličných druhov a odrôd, pričom každá z nich má svoju špecifickú charakteristiku. V širokej škále sú zastúpené kávy od ľahkých po silné, od sladkých po kyslé - stačí si len správne vybrať.

Široká paleta
Je mnoho krajín, ktoré sú pestovaním kávy významné a povestné - spomeňme Kolumbiu, Ugandu, Brazíliu, Etiópiu, Indonéziu, Guatemalu, Mexiko, Hondurase, Salvádore, Zimbabwe, Pobrežie Slonoviny a iné. Vlastný zber zŕn - plody kávovníka, sa prevádza buď pásovým trhaním alebo výberovým trhaním - kvalitnejšia alternatíva. No nakoľko mechanické zberače sú použiteľné iba na mäkký a nenáročný terén, prevažná väčšina úrody je v praxi zberaná ručne. Kvalitu finálneho produktu najvyššou mierou ovplyvňuje samotná príprava kávových bobúľ na praženie. Prevádza sa buď takzvanou suchou metódou, ktorá je jednoduchšia a lacnejšia, alebo mokrou metódou, ktorá je náročnejšia na úkony aj financie. Suchou metódou prípravy nie je možné dosiahnuť takú úroveň akosti kávy, aká sa dosiahne pri spracovávaní mokrou metódou.  Pred samotným pražením sa najskôr plody triedia podľa veľkosti a hustoty. Následne sa káva preberá, kedy sa ručne vyberajú poškodené, nevylúpnuté alebo skysnuté zrná, ktoré by poškodili výslednú kvalitu celku. Plody kávovníka sú zatriedené do šiestich stupňov kvality.

Čas na relax obrázok 2

Degustácia
Káva je bežne hodnotená profesionálnymi degustátormi práve tak, ako je hodnotené víno alebo čaj. Títo ochutnávači majú k dispozícii širokú škálu možností, na základe ktorých stanovia úroveň kvality tej ktorej odrody. Akosť posudzujú z pohľadu mnohých kritérií - typ, chuť, kyslosť, vek, chyby, vôňa, chuťová plnosť, vzhľad, farba a iné. Pri jednotlivých stupňoch hodnotenia sa obvykle používa stupnica od 1 do 5 alebo od 1 do 10. Hodnotené sú tak celé zrná, ako aj pomleté plody a samotný nápoj. Zaujímavosťou je, že ochutnávači používajú nesmierne bohatý a extravagantný slovník pri opise hodnotenia. Posúďte sami - len pre vôňu uvádzajú, napríklad tieto oficiálne výrazy: zadymená, popolová, čokoládová, karamelová, obilná, orechová, tabaková, vínová, drevnatá, korenistá, zemitá, kvetinová, ovocná a mnoho ďalších. Samotný proces degustácie začína s posudzovaním vzorky. Zo vzorky vytvoria takzvaný chuťový profil, v ktorom je okrem iného, uvedená aj plnosť a bohatosť chuti, ako aj hodnotenie celkovej harmónie vyžarujúcej z nápoja. Záverečné hodnotenie je v kategórii štandardnej, dobrej alebo vynikajúcej kvality.

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk