Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Ako liečiť nádchu obrázok 1
Ako liečiť nádchu

Ak vám tečie z nosa, čo je prirodzene nepríjemné, tešte sa aspoň zo skutočnosti, že s najväčšou pravdepodobnosťou chrípku nedostanete. Pri chrípke sa objavuje skôr suchý kašeľ, nádcha len výnimočne.

Nádcha obvykle nepatrí k závažným ochoreniam, ktoré jedinca ohrozujú na živote. Ak dostaneme nádchu na začiatku vírusovej sezóny, môže náš imunitný systém náležite nabudiť a donútiť k tomu, aby sme sa v zimnom období chránili pred závažnejším ochorením.
Niektorí vedci tvrdia, že nádcha prispieva k ochrane pred rakovinou – práve nakopnutím imunitného systému a tým, že prečisťuje organizmus, keď hlieny odchádzajú von z tela. Aj keď nádcha zvyčajne nie je nebezpečné ochorenie a do týždňa väčšinou odznie, neznamená to, že ju máme podceňovať. Určite by sme mali viac oddychovať, čo najviac spať, zvýšiť prísun vitamínov a tekutín, najmä bylinkových čajov - šalvia, lipa, repík a kamilky. Je dôležité nešíriť nákazu v akútnom štádiu, keďže pri každom kýchnutí sa do okolia prenášajú milióny vírusov vo forme kvapôčok.

Ako liečiť nádchu obrázok 2

Prejavy a liečba
Nádcha je zápal nosnej sliznice, väčšinou vírusového pôvodu. Tečie nám z nosa, nemôžeme dobre dýchať, slzia nám oči. Môžeme mať mierne zvýšenú teplotu a pocit únavy. Vtedy pomôžu nosné kvapky, vitamín C a voľno predajné lieky proti nachladnutiu. Treba meniť vreckovky, ostať doma v teple, aby sme sa vyhli komplikáciám. U dospelých sa objavujú zriedka, skôr malým deťom môže hroziť zápal stredného ucha, ak vírus oslabí nosnú sliznicu. Niekedy sa môže bakteriálna infekcia rozšíriť do nosných dutín, zvlášť pri nedostatočnom smrkaní. V prípade dlhodobejšieho pretrvávania stavu a bolestí je potrebné navštíviť lekára.

 

 

 

 

 

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk